Julia Wiśniewska , 1 marca 2018

Słodycze w naszej diecie – korzystne czy nie?

 
Czy musimy rezygnować ze słodyczy w naszej diecie? Z niektórych na pewno, ale są też takie, dla których znajdzie się miejsce. Ważne, aby nie spożywać ich zbyt często oraz żeby miały naprawdę wysokiej jakości skład.

Pewne jest to, że organizm szybko przyzwyczaja się do słodkiego. Nadmierne spożywanie słodyczy prowadzi do otyłości i nadwagi, zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2
i miażdżycy, powoduje próchnicę zębów, podwyższa poziom cholesterolu. Ten czarny scenariusz nie musi się jednak zrealizować. Wystarczy zawsze sprawdzać skład słodyczy, zastanawiając się nad tym, co jemy, a także pamiętać o aktywności fizycznej i zróżnicowanej diecie.

Jak się okazuje, w Polsce coraz bardziej zwracamy uwagę na to, z czego składają się słodycze. Preferowane są te tradycyjne z naturalnych składników. Polacy coraz częściej zwracają uwagę nie tylko na walory smakowe, ale również na wartość odżywczą wyrobów cukierniczych. Szukają również wartości dodanej w postaci właściwości prozdrowotnych
w żywności, którą wybierają dla swoich najbliższych.
Co ciekawe, spożycie słodyczy w Polsce wynosi około czterech kg na osobę rocznie.

Dobre słodycze

Słodycze mają wysoką wartość energetyczną – zawierają węglowodany i tłuszcze. A ich wartość odżywcza jest zróżnicowana. Te zdrowsze są nadal kaloryczne, ale nie trzeba z nich rezygnować całkowicie.

Jeżeli w czekoladzie znajduje się dużo kakao, to tym lepiej, bo wtedy dostarcza nam magnezu, żelaza, wapnia, fosforu, miedzi, cynku, witamin A i E, tiaminy, ryboflawiny czy niacyny. Kakao powstaje z ziaren kakaowca, których wybór jest coraz bardziej ważny dla producentów. Stawiają na te wysokiej jakości. W czekoladzie gorzkiej, którą najlepiej wybierać, może się znajdować nawet do 90 proc. kakao, które ma wysoką wartość odżywczą i prozdrowotną. Warto też pamiętać, że gorzka czekolada ma niski indeks glikemiczny. Czekolada mleczna natomiast posiada mniejszą ilość kakao w stosunku do czekolady gorzkiej, a biała nie zawiera go wcale. Można sięgnąć po jedną z czekolad firmy Wawel, która ma w swojej ofercie czekolady z dobrymi składnikami i wysoką zawartością kakao. Firma przykłada dużą wagę do wysokiej jakości składników wierząc, że słodycze mogą mieć prosty, nieskomplikowany skład i nie muszą zawierać sztucznych dodatków.

Wybierajmy zatem czekolady z dużą zawartością miazgi kakaowej i ziarna kakaowca – im wyższa zawartość, tym smaczniej i korzystniej dla naszego organizmu. Przy wyborze słodyczy zwracajmy również uwagę na składniki pamiętając o sprawdzonej zasadzie, że im mniej tym lepiej.

Oprócz czekolady możemy sobie pozwolić na przykład na chałwę. Wybierajmy tę z dużą ilością sezamu (ponad 50 proc.), a unikajmy z tłuszczem roślinnym utwardzonym. Lody to również produkt, przy którym można sobie pofolgować. Tradycyjne, na mleku, są źródłem białka, wapnia i witamin z grupy B. Najmniej kaloryczne są sorbety, choć wszystkie zawierają cukier, więc trzeba mieć to na uwadze.

Zamiast cukru

Cukier w słodyczach zastępowany jest też przez niektórych producentów (np. przez markę Wawel) innymi składnikami, takimi jak np. poliole, które nie powodują próchnicy zębów. Są to półsyntetyczne cukrowce, np. alkohole: erytrytol, ksylitol, sorbitol, laktitol, maltitol, mannitol czy izomalt. Niektóre z nich występują naturalnie w owocach, takich jak śliwki, gruszki, jabłka, figi, truskawki czy maliny. Maltitol na przykład wykorzystywany jest do produkcji żywności o obniżonej wartości energetycznej, produktów dla diabetyków czy wyrobów farmaceutycznych i kosmetycznych. Jego słodycz zbliżona jest do sacharozy. Erytrytol natomiast dodawany jest głównie jako środek słodzący. Nie powoduje wzrostu cukru we krwi i nie wywołuje nietolerancji pokarmowej.

Producenci słodyczy nie pozostają w tyle i podążają za konsumentem, który jest coraz bardziej wymagający. Zastępują składniki tymi, które są naturalne i mają dobroczynne właściwości dla naszego organizmu. Ale pamiętajmy, że we wszystkim trzeba zachować umiar. Tak jest również ze słodyczami. Nic nie zastąpi dobrze zbilansowanej i zróżnicowanej diety połączonej z aktywnością fizyczną. Dlatego dbajmy o siebie i swoich najbliższych, dobrze się odżywiajmy, spędzajmy aktywnie czas na świeżym powietrzu i cieszmy się smakiem swoich ulubionych słodyczy.