Michał Leszczyński , 29 stycznia 2018

Indiański "napój życia". Odmiany i zalety kakao

 
O zdrowotnych właściwościach owoców drzewa kakaowca wiedzieli już Majowie i Aztekowie setki lat temu. Do dzisiaj kakao jest wciąż popularne na naszych stołach. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak bardzo pozytywny wpływ ma na nasze zdrowie?

Spożywamy kakao w różnych formach – z mlekiem, jako dodatek do koktajlu, wreszcie w postaci pysznej czekolady. Delektując się smakiem, często zapominamy, ze nasiona kakaowca mają swoją własną historię oraz dobroczynne działanie, którego mógłby im pozazdrościć niejeden owoc. Jak to się stało, że trafiły na nasz stół i pomagają nam zachować zdrowie?

Historia i odmiany

Nasiona kakaowca przybyły do nas z Ameryki Środkowej i Południowej. Już w XVI wieku hiszpańscy konkwistadorzy odkryli, że Indianie spożywają gorący napój o intensywnym zapachu, zwany też "napojem życia" bądź "napojem bogów". Europejczycy szybko zakochali się w kakao. Spożywane z mlekiem miało słodki, nieco cierpki smak. Pijący je odczuwali pobudzenie, poprawę nastroju, cieszyli się również lepszym zdrowiem niż kakaowi sceptycy.

Obecnie wyróżniamy trzy odmiany ziarna kakaowca:

1) Criollo. Wśród odmian kakaowca to prawdziwy skarb, gdyż jest spotykana rzadko. Pochodzi z Wenezueli, choć uprawiana jest również na Jawie, niektórych karaibskich wyspach, a także w Timorze Wschodnim. To kakao delikatne w smaku i trudne w uprawie.
2) Forastero. Odmiana najczęściej spotykana w czekoladach. Ma gorzki i intensywny smak. Obecnie stanowi około 85 proc. światowej produkcji kakao. Uprawiana w Brazylii i krajach afrykańskich – Ghanie oraz Wybrzeżu Kości Słoniowej.
3) Trinitario. Pochodzi z Trynidadu i stanowi połączenie poprzednich dwóch odmian. Historia ziaren tego kakaowca jest długa i zawiła. Nam wystarczy wiedza, że łączy w sobie wyjątkowy aromat Criollo ze smakiem bliższym Forastero.

Wpływ na zdrowie

Osoby spożywające regularnie naturalne kakao wyświadczają swojemu ciału nie lada przysługę. Lista zalet prozdrowotnych jest bowiem bardzo ciekawa:
1) Wspomaga układ krążenia. Dzięki zawartości związków o charakterze przeciwutleniającym (m.in. flawanoli i procyjanidyn) kakao obniża poziom cholesterolu w naszej krwi.
2) Pozytywnie wpływa na pracę nerek. Teobromina w składzie kakao zmniejsza ryzyko powstania kamieni bądź złogów w nerkach.
3) Poprawia pamięć. Flawonole (antyoksydanty) zawarte w kakao maja zbawienny wpływ na nasz mózg, poprawiają koncentrację i sprawiają, że na co dzień mniej spraw nam "ucieka".
4) Leczy kaszel. Badania wykazały, że zawarta w kakao, wspomniana już, teobromina jest bardzo skutecznym lekarstwem na kaszel.

Wpływ na samopoczucie

Jakby tego było mało, kakao ma nieoceniony wpływ na poprawę naszego nastroju. Za sprawą kofeiny i teobrominy łagodzi stres i pobudza mózg do szybszego działania. Tryptofan z kolei, wraz z fenyloetyloaminą, wprowadzają nas w pozytywny nastrój graniczący nawet z ekstazą.

Kakao jest również afrodyzjakiem. Znów jest to zasługą nieocenionej teobrominy, która zwiększa wydzielanie serotoniny, adrenaliny i noradrenaliny. Dzięki nim znika zmęczenie, a my jesteśmy gotowi do stojących przed nami wyzwań.